Ocena poprawności wdrożenia automatyzacji w firmie z perspektywy ekspertyzy technicznej wymaga zastosowania złożonego podejścia obejmującego analizę różnych aspektów technicznych i operacyjnych. Poniżej przedstawiam kroki oraz kluczowe punkty, które należy uwzględnić podczas takiej oceny:
-
Analiza Dokumentacji Technicznej polega na sprawdzeniu czy wszystkie specyfikacje, instrukcje i dokumenty są kompletny i aktualny. Ponadto następuje porównanie dokumentacji z rzeczywistymi specyfikacjami systemów i urządzeń.
-
Audyt Infrastruktury
• Ocena jakości i poprawności instalacji sprzętu.
• Sprawdzenie kompatybilności różnych elementów systemu.
• Ocenienie stanu infrastruktury wspierającej, takiej jak zasilanie, chłodzenie i komunikacja sieciowa. -
Przeprowadzenie testów funkcjonalnych, aby upewnić się, że każda funkcja systemu działa zgodnie z oczekiwaniami. Ocenienie wydajności systemu w porównaniu z wartościami deklarowanymi przez Dostawcę lub benchmarkami.
-
Ocena zabezpieczeń fizycznych oraz cyberbezpieczeństwa systemu oraz sprawdzenie procedur awaryjnych i planów reakcji na incydenty.
-
Sprawdzenie, czy nowe rozwiązania automatyzacyjne są poprawnie zintegrowane z istniejącymi systemami, bazami danych i innymi technologiami.
-
Analiza systemów monitorowania i raportowania; czy dostarczają one dokładne i użyteczne informacje na temat wydajności i stanu systemu.
-
Sprawdzenie, czy personel jest odpowiednio przeszkolony i czy posiada niezbędne umiejętności do obsługi nowych systemów.
-
Zebranie opinii i uwag użytkowników końcowych dotyczących funkcjonalności, użyteczności i wydajności systemu.
-
Sprawdzenie, czy przewidywane korzyści ekonomiczne czy procesowe z automatyzacji zostały osiągnięte.
-
Analiza Trwałości i Skalowalności – ocena czy wdrożony system jest trwały i czy może być łatwo skalowany w miarę wzrostu lub zmian w organizacji.